Kürtün Araköy ekmeği

   Sıradaki içerik:

   Kürtün Araköy ekmeği

   e
   sv

   Kürtün Araköy ekmeği

   91 okunma — 24 Ocak 2023 23:25

   Kürtün Araköy ekmeği, nam-ı diğer harç ekmeğinin ünü geçtiğimiz tv8’de yayınlanan MasterChef Türkiye programına katılan Belçikalı ekşi maya uzmanı Karl de Smedt ‘in yediği en iyi ekşi mayalı ekmeğin Kürtün Araköy ekmeği olduğunu söylemesinden sonra arttı.

   Dünyada ki ilk ve tek ekşi maya kütüphanecisi Karl de Smedt ‘in övgüyle bahsettiği bu mükemmel tadı yakından tanıyalım.

   Araköy köyü Gümüşhane ili Kürtün ilçesine bağlı bir küçük şirin bir köy iken, ekşi mayalı ekmeğiyle adından söz ettirmeyi başaran köy Gümüşhane merkeze 50 km, Trabzon ‘a 100 km uzaklıkta.

   Bir asırdır aynı mayadan üretilen ekmek 7-10 güne kadar tazeliğini korumasıyla dikkat çekiyor. Tartıldıktan sonra satışa sunulan ekmeğin bir tanesi 4 ile 5 kilogram arasında değişen gramajlarda üretiliyor. Doğal koşullarda 7 gün, buzdolabında10 gün tazeliğini koruyan ekmek, odun ateşinde 4 saat piştikten sonra satışa sunuluyor.

   Önceleri köye yakın il ve ilçe pazarlarında satılan ekmek son dönemde artan taleplerle birlikte İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Samsun ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye ‘nin her tarafına gönderiliyor.

   Köyün tarihi gibi çok eskiye zamanlara dayanan Kürtün Araköy ekmeği, ekşi maya ve tam buğday unu kullanılarak, tuz ve su dışında bir katkı maddesi konulmadan yapılıyor. Belirli bir süre dinlendirilen hamurdan yapılan ekmek tamamen doğal olması nedeniyle çok tercih ediliyor. Yoğurulan hamurun bir parçası sonraki gün için ayrılarak saklanan asırlık maya aslı bozulmadan bugünlere gelmiş durumda.

   Tüketilmeyen ekmek peksimet oluyor

   Lezzeti kadar geç bayatlaması da tercih sebebi olan ekmeğin, bayatlayanları kesilerek yeniden fırına atılıp kurutularak yaklaşık bir sene kadar dayanan peksimet (kurutulmuş ekmek) olarak değerlendiriliyor.

   Hamurlarının fırına tartılmadan atılarak yapıldığı Kürtün Araköy ekmeği, fırından çıktıktan sonra hala sıcakken ortasının kesilerek tereyağı ile doldurulduktan sonra tüketilmesi de tavsiye ediliyor.

   Benzer İçerikler
   • Site İçi Yorumlar

   En az 10 karakter gerekli